Official Selections – 21-Day Filmmaking Competition

Congratulations to all 52 of the filmmaking teams who completed films and animations (50 of which made the deadline) in the 2011 21-Day Filmmaking Competition! Below are all 52 films that include this year’s Element: “Start With A Crash.” All films were created in 21 days this summer between July 30th and August 20th. Official schedule available HERE.

Presenting the 21-Day Films – Official Selections of The 2011 Philadelphia Film & Animation Festival (Sept. 29th – Oct. 2nd)

In Competition

Abigail - Team Emerald Productions, Kent Green
Collingswood New Jersey, United States of America

Alice – Team Frank ‘n’ Nasty, Andre Bennett
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

All My Love, Dad – Team 4Maples Productions, Patrick Finucane
Phoenixville Pennsylvania, United States of America

Anna – Team 2.40:1, Dan Brown
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

Battle in Suburbia - Team Sickening Thud, Shannon Hall
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

Being Charlie Kaufman – Team Daywalker, Doug Layne
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

Bleakdays – Team Land Mines, Tyler Stack
Douglassville Pennsylvania, United States of America

BOOGIE, Heart of a Champion (The Preston Hale Story) – Team Flaming Marshmallow Productions, Jon Craig
Wenona New Jersey, United States of America

Bumps in the Night - Team Hot Pie, Sergio Herrera
Blue Bell Pennsylvania, United States of America

Club 27 – Team Scumberland Production, Chris LaBree
Bridgeton New Jersey, United States of America

Collusion – Team 10 Mile, Mike Madigan
Troy Michigan, United States of America

Crashing by Design - Team Art Party Pictures, Kevin Corcoran
Media Pennsylvania, United States of America

Crashing Through - Team Mike Tyson Connection, Michael Williams
Edmonton Alberta, Canada

Crime and Punishment: Homicide Division - Team TARFilms, Jay Passarella
Atco New Jersey, United States of America

Dispelled - Team Warrington Oaks, Salvatore Bevivino
Chalfont Pennsylvania, United States of America

Do Onto Others… Then Run - Team Slap Stick,  Jeremy Axworthy
Hatboro Pennsylvania, United States of America

Dog and Pony – Team Nuzzo, Joe Mele
Springfield Pennsylvania, United States of America

Duo of Justice in Two Capes and a Baby – Team Justice Productions, Doug Seidel
Monroe Township Pennsylvania, United States of America

Family Tree - Team Vector, MindChamber
Glenside Pennsylvania, United States of America

Go West - Team Shochu Cat, Men Wai Pang
Taikoo Shing, People’s Republic of China

Good Fortune – Team Lion’s Head Productions, Chad Hamilton
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

Goodbye, Love - Team Fire & Grace, Tommy Phoenix
Magnolia New Jersey, United States of America

Little Angel – Team CC Productions, Chris Casaburi
Carmel New York, United States of America

Little Dudes – Team Dragon Crest Productions, Timothy Fuller
Yardley Pennsylvania, United States of America

Loyal Betrayal - Team Drop the HAT, Jason Heffner
Hatfield Pennsylvania, United States of America

Making An Impact – Team Spinshot Films, Jeremy Cavner
Seattle Washington, United States of America

Mile West of Main Street - Team Noonan, Ron Williams
Harding Pennsylvania, United States of America

My Brother’s Keeper – Team Badger Tsunami, Mike Fenton
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

My Name Is Steve – Team JB Productions, Joe Blodgett
Tonawanda New York, United States of America

Oops - Team Awesome Seattle, Joseph Lambert
Seattle Washington, United States of America

Oscillating Garrett - Team Liberty Bell Films, Mark Kochanowicz
Malvern Pennsylvania, United States of America

Safe Haven – Team Starmada Media, Matt Sundell
Cherry Hill New Jersey, United States of America

Spirits in the Attic – Team Crackerhammer Productions, Michael Mercadante
Quakertown Pennsylvania, United States of America

Squawks of Fury! - Team Good Yarn,  Mark Loewenstern
New York City New York, United States of America

Stalker! - Team Altered Heroes, Darryl Spencer
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

The Butler Did It – Team Above-the-Line Entertainment, Kristin & Justin Schaack
Minneapolis Minnesota, United States of America

The Fairy Prince..? – Team Jobin, Jeff Orens
Sewell New Jersey, United States of America

The Fall of Atlas – Team Stray Dog Films, Matthew Halvorson
Las Vegas Nevada, United States of America

The Friedman Equation - Team Mighty Fine Hat Productions, Bethany Taylor
Sparks Maryland, United States of America

The Girl with Blue Eyes – Team with No Name, Anthony Griffin
Grand Rapids Michigan, United States of America

The Groove Ground – Team Hit the Mark Productions, Joshua Ryan
Haddon Heights New Jersey, United States of America

The Lumberman – Team Roxbro Films, John McGlaughlin
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

The Pizza Shoppe - Team NERDPOP, Stuart Gould
San Bernardino California, United States of America

The Ruby Runs Red - Team Philagape, Christopher Pierdomenico
Brookhaven Pennsylvania, United States of America

The Schlonburger Certainty Postulator – Team GuyLoki Films, Steve N. Bradford
Washington D.C., United States of America

The Thin Gray Line – Team half-watt productions, Lee Vetter
Riverside Pennsylvania, United States of America

Top Leaves – Team Pure Genius Pictures, John Morgera
Wilmington Delaware, United States of America

Two Stories Up – Team Master Seven Productions, Michael Marchetti
Cherry Hill New Jersey, United States of America

What Goes Up.. – Team Awkward Science, Tyler Kneidl
Newark New Jersey, United States of America

Haunted - Team Panther Kings, Taylor Raymond
Rancho Palos Verdes California, United States of America

Finished Post-Deadline (not in Competition)

Elevator – Team America!, Frank Williams
Collingswood New Jersey, United States of America

Skee-titzin’ – Team Monstros Madre, Mark Mackner
Philadelphia Pennsylvania, United States of America

United States of America